A katasztrófát elkerülte Románia, de menekülnie kell az újabb válság elől
A bukaresti tőzsde száguld, a lej pedig szépen erősödik, mióta Nicusor Dan nyerte a román elnökválasztást, de a látszat csal: a krízisnek nincs vége. A költségvetés helyzete borzasztó, kormány épp nincs, és akárki kerül az ország élére, hatalmas megszorítást kell levezényelnie, miközben olyan pártok adják a többséget, amelyek az elmúlt évek gazdaságpolitikáját elszúrták.
Hatalmas kő gördült le Romániában több millió ember szívéről, amikor kiderült, hogy Nicusor Dan, Bukarest főpolgármestere nyerte meg az elnökválasztást. Emlékezetes utat járt be az ország onnan indulva, hogy fél éve a 2 százalékos támogatottságra mért putyinista szélsőjobboldali Calin Georgescu megnyerte az első fordulót, ott folytatva, hogy a külföldi beavatkozás miatt megismételtették a választást, aminek az első köre után a kizárt Georgescu helyére beugró, szintén szélsőjobboldali George Simion nagyon komoly előnnyel vezetett, majd eljutottak oda, hogy egy óriási fordítással mégis a liberális, Európa-párti, korrupcióellenes aktivista matematikusból lett bukaresti főpolgármester győzött.
Úgyhogy aki európai irányban képzeli el Románia jövőjét, az sóhajthat egy mélyet és felteheti a kényelmetlen kérdést: „És most?”
Az első forduló után, amikor az látszott, hogy hatalmas esély van a szélsőjobbra fordulásra, a gazdaság is nagyon csúnyán reagált a változásra. A lej zuhanni kezdett, a tőzsde gyengélkedett, és a befektetők nekiálltak kimenekíteni a pénzüket az országból. Most, a második forduló után egy kicsit megnyugodtak a kedélyek, és valamennyi helyreállt abból, amilyen károkat a piacok elszenvedtek az elmúlt hetekben – de azért messze nem minden. És nem véletlen, hogy ez történik, a nagy bajok ugyanis nem szűntek meg azzal, hogy a katasztrófa-forgatókönyvet elkerülték.