Százmilliárdos gyanús adósság, különös tulajdonosi viszonyok, nyomozás „a kis Matolcsy nyugdíjasházának” környékén

6 perc

2025.05.28. 07:30

2025.05.28. 08:19

A Kégl-kastélyhoz tartozó, Natura 2000-es területen építkezik a Matolcsy-klán strómanja, aki a Pallas Athéné Alapítvány adóssága fejében elzálogosította a területet. Az ügyben a rendőrség is nyomoz.

„A kis Matolcsy nyugdíjasházaként” emlegetik a Székesfehérvárhoz tartozó Csalapuszta környéki pásztorok azt az impozáns rönkházat, amely az ottani Kégl-kastélyhoz tartozó egykori horgásztó partján épül. Távol a világtól, festői, védett természeti környezetben. Ám valamirevaló magyar oligarcha nem létezhet patinás, történelmi kastély nélkül – az építkezéstől fél kilométerre áll a romjaiban is lenyűgöző, különleges hangulatú, neoreneszánsz kastély, amelyet Kégl György földbirtokos, országgyűlési képviselő építtetett 1876–1878-ban, a Budavári Palota átépítését is jegyző Hauszmann Alajos tervei alapján. A kastély és környéke tavaly került az idén márciusban leköszönt jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám közelébe, pontosabban az ő strómanjának tartott Stofa Györgyhöz. Az utóbbi központi vállalkozása, a Sres Zrt. vette ugyanis meg a kastélyt és a hozzá tartozó területeket birtokló Faltec Kft.-t az addigi német tulajdonosoktól.

A vételár 2-3 millió euró körül lehetett, ám ez aprópénz azokhoz a forintmilliárdokhoz képest, amelyekre az életveszélyesen omladozó kastély és a tönkretett angolpark helyreállításához lenne szükség. A spontán privatizációban magánkézbe jutott birtokot 1992-ben megvásárló Michael Wedelek és családja komoly terveket dédelgetett a kastély hasznosítására, ám semmit sem váltott valóra belőlük. Hogy Stofa György – illetve a mögötte álló Matolcsy-kör – mihez fogna itt, az egyelőre rejtély; a HVG érdeklődésére nem érkezett válasz. Ez érthető is, miután komoly szerepük volt a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány százmilliárdos nagyságrendű vagyonvesztésében, amit az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tárt fel.