Katasztrofális kudarc lehet a cinikus játékból – a világlapok véleménye az amerikai fegyverszállítás korlátozásáról

Egy német színész élményei a budapesti Pride-on, fenyegetések Svájc ellen, romló helyzet Grúziában. Nemzetközi lapszemle.

  • hvg360 hvg360
Katasztrofális kudarc lehet a cinikus játékból – a világlapok véleménye az amerikai fegyverszállítás korlátozásáról

Die Zeit

A (be)tiltott gyümölcs fogyasztásának örömével tért haza a Budapest Pride-ról az a német színész, aki három társával együtt megalapította az „Európa figyel” kezdeményezést a magyarországi melegközösség jogainak támogatására. Szombat előtt még sosem járt az országban, és nem vett részt egyetlen olyan megmozduláson sem, amelyet a hatóságok törvényen kívülinek nyilvánítottak.

Georg Uecker azért vállalkozott a budapesti útra, mert sokan másokkal együtt jelet kívánt küldeni Magyarország homofób és autokrata orbanizálása ellen.

Karácsony Gergely meghívására már pénteken tiszteletét tette a Városháza udvarán rendezett fogadáson, amelyen megjelent a legnagyobb delegáció, amelyet az EP valaha is egy tagállamba küldött. Rajtuk kívül találkozott magas rangú diplomatákkal, valamint Athén, Barcelona és Amszterdam elöljárójával. Úgy összegzi, hogy ez már nem is puszta jel, hanem egyenesen egy felkiáltójel volt.

Szombat délután azután a menet útvonalát megtöltötték az emberek, ameddig csak a szem ellátott. Derűs hangulatban vonultak, kevés muzsikával és meztelenkedéssel. De ki kockáztatott volna ilyen hatósági szigor mellett?

Az Orbán Viktor és Karácsony közti ellentét arra emlékeztette, amikor a 80-as évek elején Margaret Thatcher hasonló helyzetben összecsapott Ken Livingstone-nal, London első emberével, a Munkáspárt balszárnyának képviselőjével. Csak a brit miniszterelnök drasztikusabban járt el, mint kései magyar kollégája, aki azt veti az általa gyűlölt budapesti polgármester szemére, hogy az pancser módon gazdálkodik. Utóbbi viszont úgy reagál, hogy a hatalom ki akarja véreztetni anyagilag a fővárost.

De Thatcherre visszatérve: nem cicózott: feloszlatta a Nagy Londoni Tanácsot, amit azt jelentette, hogy közigazgatás nélkül maradt a világ egyik legnagyobb városa.

A magyar Büszkeség Menete, amely az első és remélhetőleg az utolsó volt, amelyet nem engedélyeztek, igazából arra szolgált, hogy Orbán elterelje a figyelmet a recesszióról, az inflációról, a süllyedő reálbérekről, a jogállami visszásságok miatt befagyasztott uniós pénzekről – mondta a taxisofőr, amikor Ferihegyre vitte a német vendéget. Ám az nem adja fel a reményt, hogy a következő választásra már történelem lesz a Fidesz-éra. Akkor pedig szívesen jön el újra.

OSZAR »