A nőkre a leghalálosabb veszély az otthonukban leselkedik: az ENSZ Nőszervezetének (UN Women) és a világszervezet Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) hétfőn közzétett jelentése szerint tavaly naponta világszerte 140 nőt és lányt ölt meg a partnere vagy valamelyik közeli családtagja.
Tavaly megközelítőleg 51 100 nő és lány haláláért volt felelős a partnere vagy közeli családtagja, ami emelkedést mutat a 2022-es adathoz képest, akkor 48 800-ra tették az ilyen esetek számát. A növekedés azonban nagyrészt a hatékonyabb adatszolgáltatásnak tudható be – mutattak rá a jelentés szerzői.
A világ minden térségét érinti a probléma, de a legtöbb esetet – 21 700-at – afrikai országokból jelentették, ahol a 100 ezer főre jutó áldozatok száma is a legmagasabb, 2,9 volt. Észak- és Dél-Amerikában a 100 ezer főre kalkulált szám szintén elég magas, 1,6, Óceániában pedig 1,5 volt. Alacsonyabb számokat tapasztaltak Ázsiában (0,8) és Európában (0,6).
A jelentés szerint Észak- és Dél-Amerikában és Európában a nők elleni szándékos gyilkosságok nagy részét a partnerük követte el otthon. A férfiak sérelmére elkövetett gyilkosságok ezzel szemben jellemzően nem az áldozatok otthonában vagy magánszférájában történnek.
„Bár gyilkosság áldozatává nagyrészt továbbra is férfiak válnak, a nőkre és a lányokra még mindig aránytalanul nagyobb veszély leselkedik az otthonukban” – emelték ki a jelentésben.
Tavaly összesen mintegy 85 ezer nőt és lányt gyilkoltak meg világszerte. Az esetek 60 százalékában volt közeli hozzátartozó az elkövető.