szerző:
Onozó Róbert - Varga Ferenc (Cannes)
Tetszett a cikk?

Szombaton véget ér a 78. cannes-i filmfesztivál és utolsó helyszíni podcast tudósításunkban számba vesszük az idei mezőny legjobbjait és legnagyobb csalódásait. Ráadásul az utolsó napra még jutott egy aprócska remekmű, amely Phoebe Waller-Bridge és Kemény Lili őszinteségét és humorát juttatta eszünkbe.

Cannes hemzseg a csak itt látható filmek világpremierjeitől, legnagyobb idei kedvencünk viszont mégis egy olyan amerikai függetlenfilm lett, amit a januári Sundance filmfesztivál óta megelőzött a híre. Eva Victor mindössze 31 éves és a Sorry, Baby az első rendezése, de berobbanása rögtön olyan erőteljes, mint Phoebe Waller-Bridge-é (Fleabag), Lena Dunhamé (Csajok), Michaela Coelé (Tönkretehetlek) vagy éppen a magyar irodalmi porondon Kemény Lilié (Nem). Fantasztikus humor és kendőzetlen őszinteség jellemzi az egy alapvetően traumatikus eseményen alapuló filmet, amit azonnal kikiáltottunk az idei Cannes legjobb filmjének.

Sorry, Baby | Official Trailer HD | A24

SUBSCRIBE: http://bit.ly/A24subscribe Written and directed by star Eva Victor, with Naomi Ackie, Lucas Hedges, and John Carroll Lynch. SORRY, BABY – Coming Soon. RELEASE DATE: Summer 2025 DIRECTOR: Eva Victor CAST: Eva Victor, Naomi Ackie, Lucas Hedges, and John Carroll Lynch.

Hasonlóan magas elvárásaink voltak Nadav Lapid (Szinonimák) új filmjével kapcsolatban is, ami a gázai konfliktust nagyon önkritikus izraeli szemszögből mutatja be. A jó szándék azonban nem bizonyult elégnek, mert a Yes hiába bátor és erőteljes, végül mégis a kései Kusturica- és Jancsó-filmek kaotikusságába fullad. A podcastben megvitatjuk, hogy vajon gyávaságból nem került be a versenyprogramba egy ennyire aktuális film, vagy csak nem tartották elég jónak.

Képkocka a Yes című filmből
Festival de Cannes

Különleges élménynek bizonyult még két távol-keleti film a hivatalos programban. A japán Love on Trial a j-pop tinisztárjainak olyan szerződéses záradékairól szól, amelyek megtiltják, hogy párkapcsolatot létesítsenek, hiszen a rajongók nem vennék jó néven. A kínai Bi Gan elképesztően látványos Resurrectionje pedig az egész filmtörténelmet próbálja megidézni olyan rendezői virtuozitással, hogy csak kapkodta a fejét az egyébként már igencsak lestrapált közönség.

Képkocka a Love on Trial című filmből
Festival de Cannes

Mivel szombaton kihirdetik a díjazottakat és véget ér a fesztivál, utolsó podcast adásunkban azt jósoljuk, hogy az iráni, fogvatartásából nemrég szabadult Jafar Panahi veheti majd át a főbb díjak valamelyikét, de vélhetően nem távozik majd üres kézzel a spanyol Oliver Laxe (Sirat) és a német Mascha Schilinski (Sound of Falling) sem. Szubjektív összegzésünkben megállapítjuk, hogy az idei versenyprogram kockázatkerülőbb volt, mint az előző években és kevesebb volt a kiemelkedő, letaglózó remekmű. Sokkal több remek vígjátékot láttunk viszont idén, ezért csak remélni lehet, hogy az olyan filmek, mint a Splitsville, a Pillion, a Sorry, Baby vagy a Classe moyenne visszahódítják a szórakozni vágyó közönséget a streaming szolgáltatóktól.

Képkocka a Sound of Falling című filmből
IMDb

Köszönjük az idei figyelmet és a jövő évi cannes-i filmfesztiválról újra tudósítunk majd podcast formátumban.

Cannes #9 – A mestermű is befutott a végére (feat. Bujdosó Bori)

Az utolsó teljes cannes-i napunkon láttuk a filmet, amit a legjobban szerettünk az egész fesztiválon, de átbeszéltük az összes idei kedvencünket és csalódásainkat is a cannes-i gonzó podcast záróepizódjában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!