„Nem reális elvárás a portugálok megelőzése, a pótselejtezőt érő második hely viszont az” – mondta a Nemzeti Sportnak adott interjúban Csányi Sándor, akit májusban negyedik ciklusára választottak meg a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) élére.
Az MLSZ elnökét arról is kérdezték, mennyire tudja „irányítani az öltözőt” Marco Rossi szövetségi kapitány, ugyanis ezzel kapcsolatban „vad pletykák” keringnek. Csányi szerint minél népszerűbb a nemzeti csapat, annál több híresztelés, következtetés és pletyka lát napvilágot. Ez neki azt üzeni, hogy az emberek számára újra fontos beszédtéma a magyar válogatott. Leszögezte, hogy keretet és a csapatot a szövetségi kapitány állította és állítja össze, legjobb tudása szerint, abba senki nem szólhat bele.
Azzal kapcsolatban is kapott kérdést Csányi, hogy az MLSZ-nél külön stáb dolgozik az esetleges honosítható tehetségek felkutatásán. Erről azt mondta, hogy „továbbra is fontosnak tartjuk a hazai játékosok képzésének fejlesztése mellett a külföldön élő és játszó magyar, magyar származású, hátterű fiatalok feltérképezését és meghívását a korosztályos válogatottakba. Neveket és klubokat azért nem említek, mert ezen a terepen is versenyhelyzet van.”
A nagy port kavart „ötmagyaros szabállyal” kapcsolatban fontosnak tartotta leszögezni, hogy „nem egy váratlan irányváltásról, hirtelen ötletről van szó. A magyar és fiatal játékosok szereplésének ösztönzése 2013 óta hangsúlyos része a felnőtt bajnokságok kiírásának. Az 5/1-es szabály bevezetésének szándékát pedig még tavaly tavasszal bemutattuk a csapatoknak.” Csányi úgy véli, „abszurd módon sok magyar fiatal külföldön nagyobb eséllyel lépett át a felnőtt futballba, mint idehaza. És bár megértem és fontosnak tartom a klubok céljait, a magyar futball tükre és kirakata mégis csak a nemzeti válogatott, amely a jegyeladások és a televíziós nézettségi adatok alapján is a legfontosabb a szurkolóknak. A válogatott jó szereplése lehet a legnagyobb ösztönző a gyermekek számára, hogy kipróbálják ezt a sportágat, ezért nem lehet fontosabb semmi, mint a magyar válogatott érdeke.”
A sportlap arról is faggatta az MLSZ elnökét, mi lehet az oka annak, hogy „nagy összegekkel kell motiválni, vagy ha úgy tetszik, zsarolni a klubokat, hogy magyarokat és fiatalokat játszassanak, miért nincs vagy alig van jelen ez a szemlélet a magyar kluboknál”. Csányi úgy látja, „zsarolásról szó sincs, ösztönzésről inkább, hiszen az eddigi előírások betartásáért a következő idényben is jár az eddigi központi juttatás a csapatoknak, ha azonban megfelelnek ezeknek az új feltételeknek, akkor extra bevételekhez juthatnak”. Egy pozitív hatást máris lát: a hazai klubok megpróbálnak megszerezni és remélhetőleg játszatni olyan magyar futballistákat, akik korábban a válogatott közelébe vagy keretébe kerültek, de külföldi csapatukban nem jutnak elég játéklehetőséghez. Pozitív példaként Németh András Puskás Akadémiába igazolását említette.
Nem kell indokolni, hogy aki a forrásokat biztosítja, annak joga van célokat kitűzni. És jó lenne, ha végre mindenki megértené, hogy a mi céljaink a sportkormányzattal közösen a klubok érdekét szolgálják elsősorban
– hangsúlyozta az MLSZ elnöke.
Az „ötmagyaros szabály” ellen leghangosabban Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tiltakozott, aki ostobaságnak nevezte a döntést, és azt nehezményezte, hogy a legeredményesebb magyar klub véleményét ki sem kérték ebben a témában. „Nem szűkítjük a mozgásteret, ahogy az sem igaz, hogy köteleznénk bárkit is bármire. Ami azt illeti, hogy kinek mibe volt beleszólása: az NB I.-es, NB II.-es bizottságokban több egyeztetés zajlott a kérdésről, a döntés meghozatala óta pedig futballszakmai szempontból érdemi kifogás, komolyan veendő futballszakembertől nem hangzott el” – jelentette ki Csányi.
Az MLSZ első embere a témánál maradva elmondta azt is, „sohasem fogunk belemenni értelmetlen, önös egyéni érdekeket szolgáló nyilvános vitába”, majd felidézett egy személyes sérelmet is, amikor a Fradi ultrái az édesanyjáról nem éppen pozitív kontextusban emlékeztek meg, nevezetesen azt skandálták, hogy: „Csányi, te állat, ba**d meg az anyádat”.
Még ha nem is a Ferencváros elnöke, a Facebookon igen aktív Kubatov Gábor szervezte ezt a gyalázkodást, talán akkor is joggal vártam volna el, hogy mint a klub első embere és az egyik politikai párt vezető személyisége – aki egyébként a nyilatkozatai szerint száműzni szeretné az obszcenitást a lelátókról –, elhatárolódjon ettől a megnyilvánulástól. Az, hogy ezt nem tette meg, meggyőződésem szerint nemcsak az ő, de a klubja, és a politikai közössége szégyene is
– fogalmazott Csányi Sándor.